Malumunuz olduğu üzere katılım bankaları, alım satım işlemlerinde finanse ettikleri ürünü satıcıdan fatura ile alarak aktiflerine geçiremiyor ve müşteriye de fatura keserek satamıyorlar. Bu durum banka içinde sorulduğunda ise murabaha işleminin sözlü alım-satım ile yapıldığı söyleniyor. Ancak mevcut durumda “sözlü alım-satım” %10 oranında dahi uygulanmıyor. Bu durumda yapıldığı söylenen murabaha işlemi muallâkta kalmış olmuyor mu? Hâlbuki banka bu işlemden elde ettiği kazançları katılım hesaplarına kar olarak dağıtıyor. Bu durumda banka ne yazılı ne de sözlü olarak gerçekleşmemiş bir alım-satım işleminden elde ettiği kazancı, katılım hesabı sahiplerine kar payı adı altında dağıtarak onları faize bulaştırmış olmuyor mu?

Tarih: 08 Şubat 2010

CEVAP:

Bahsettiğiniz sözlü satış da aslında bir satış değildir. Çünkü satışla ilgili hiçbir hukuk doğmamakta, katılım bankası satıcı sorumluluğunu üstlenmemektedir. Yapılan işlem, her iki durumda da borç vermektir. Borçtan elde edilen gelir de faizdir.

Bu gibi konularda geniş bilgi için www.suleymaniyevakfi.com sitemizde bulunan TİCARET VE FAİZ adlı kitabı okumanızı tavsiye ederiz.