İtfaiyecilik, doktorluk vs. gibi yoğun mesai gerektiren meslek erbabı oruç tutmaları halinde görevlerini hakkıyla yerine getiremezler. Bu kişiler Ramazan’da ne yapacaklar?

Tarih: 24 Haziran 2015

CEVAP:

Sağlıklı bir bireyin (çok özel ve nadir haller dışında) bu tür meslekleri oruçlu olarak ifa etmesine engel bir durum yoktur. Normal şartlarda da (nöbet vs gibi durumlar nedeniyle) yoğun mesai yapan bu meslek mensupları, meslekleri gereği bu şartlara zaten adapte olmuşlardır. Ancak hasta olmaları söz konusu ise elbette ki herkes için geçerli olan ruhsatlar bu tarz meslek mensupları için de geçerlidir.

KAYNAK: Zeki Bayraktar, “Oruçlu Hastalar İçin Bazı Tıbbi Öneriler”, Kitap ve Hikmet Dergisi, Temmuz-Eylül 2015, Sayı: 10, s: 21.

Aşağıdaki linkte bulunan soru-cevabı da okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/susuzluktan-dolayi-gucsuz-dusenler-oruclarini-bozabilirler-mi.html