Çocuklarımızı kaç yaşlarından itibaren oruca alıştırmamız gerekir?

Tarih: 25 Ağustos 2009

CEVAP:

Dinimizde ibadetlerle yükümlü olma sınırı, ergenliktir. Kızlar âdet görmeye, erkekler de ihtilam olmaya başladıkları andan itibaren dinin her türlü hükümlerinden sorumlu olurlar. Ergenlikten önce böyle sorumluluk yoktur.

Çocukları ergenlik sonrasında kendilerini bekleyen bu ağır sorumluluğa hazırlamak tabii ki öncelikli olarak ailesinin görevidir. Namaz ve oruç gibi temel ibadet eğitimleri, çocuğa yedi yaşından itibaren yavaş yavaş verilmeye başlanmalıdır. 10 yaşına gelmiş bir çocuk artık namaz kılmayı biliyor ve zaman zaman da oruç tutabiliyor olmalıdır. Fakat ergenlikten önce mükellef olmadıkları için onları kesinlikle ibadete zorlamamalı, uygun bir dille kendilerine anlatılmaya çalışılmalıdır. Bu konuda en büyük görev anne ve babanındır. Hadis kitaplarında yer alan sahih bir rivayette Ashâb-ı Kirâm’ın henüz ergenlik çağına girmemiş çocuklarını oruca alıştırdıkları, çocukların yemek için ağladıkları zaman iftar vaktine kadar onları oyuncaklarla oyaladıkları anlatılmaktadır. (Buhârî, Savm, 47; Müslim, Sıyâm, 136 (1136), 137.)

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Bs., Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 91-92.