Berat gecesinde kılınması gereken bir namaz var mı? İlmihalde okuduğuma göre bu gecede 100 rekât kılınmalı ve her rekâtında Fatiha ve on İhlâs okunmalıymış. Bu bilginin doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

“Kaynakların belirttiğine göre Berat gecesine ait özel bir namaz yoktur. Gazzâlî, bu gece her rekâtında Fatiha’dan sonra on bir İhlâs okunmak suretiyle kılınacak yüz rekât veya her rekâtında Fatiha’dan sonra yüz İhlâs okunan on rekât namazın çok sevap olduğuna dair bir rivayet nakletmiştir. (İhyâ, 1/203), Ancak Zeynüddin el-Irâkî ile Nevevî bu rivayetin aslının olmadığını söylemişlerdir. Bu namazın bid’at olduğunu kaydeden Nevevî, bu konuda Kûtü’l-Kulûb ve İhyâ-u Ulûmi’d-dîn’de geçen rivayete aldanılmaması uyarısında bulunur. (el-Mecmû’, 4/56), Ali el-Kârî de bu rivayetin uydurma olduğunu belirterek Berat gecesi namazının h. 400 (m. 1010) yılından sonra Kudüs’te ortaya çıktığını kaydeder. Bu namazın ilk defa h. 448 (m. 1056) yılında Kudüs’te Mescid-i Aksâ’da kılındığına ve zamanla yaygınlık kazanarak sünnet gibi telakki edildiğine dair bir rivayet de nakledilir.” (Kaynak: Halit Ünal, “Berat Gecesi”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, cilt: 5, s. 475)

Kandil geceleri hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/tarih-arastirmalari/kandil-geceleri.html