Hocam, ben din kültürü öğretmeniyim. Öğrencilerim bana Allah’ın neyden yaratıldığını soruyor. Cevaplıyorum; ama sizden, daha güzel bilgiler almak istiyorum. Bununla ilgili kitabınız var mı? Veya hangi kitabı okumamı tavsiye edersiniz?

Tarih: 13 Ekim 2011

CEVAP:

Yaratılan, yaratanı tam olarak kavrayamaz. Bir bilgisayar ne kadar gelişirse gelişsin, üreticisi hakkında fikir sahibi olamaz. Üreticinin koyduğu kapasiteyi aşan bir program yüklenirse donar, çalışamaz. Biz de ancak bize verilen kadarını bilebiliriz. Bu sebeple Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Allah! … Ondan başka ilah yoktur. O diridir, varlığı kendindendir. Onu ne uyuklama tutar, ne uyku. Göklerde ne var, yerde ne varsa, hepsi onundur. Onun huzurunda, birini yanına alabilecek (şefaat edecek) olan da kimmiş; onun izniyle olursa başka. O, onların önlerinde olanı da bilir; arkalarında olanı da. Onlar onun bilgisinden onun imkân verdiği kadarı dışında bir şey kavrayamazlar. Hâkimiyeti gökleri de kapsar yeri de. Bunları korumak ona ağır gelmez. O, yücedir, büyüktür.” (Bakara, 2/255)

“Gözler onu kuşatamaz ama o gözleri kuşatır. O nazik davranır, her şeyin iç yüzünü bilir.” (En’âm, 6/103)

“İlk odur, son da o. Açık olan odur, gizli olan da o. O, her şeyi bilir.” (Hadîd, 57/3)

Bu gibi meselelerin çocuklara izah edilmesi noktasında Mehmet Emin Ay’ın Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatalım adlı kitabından istifade edebilirsiniz.