Doğru Bildiğimiz Yanlışlar kitabında “Kalbin Mühürlenmesi” meselesi açıklanmıştı. Ancak oradaki iki ayet biraz aklımı karıştırdı. Tevbe sûresinin 55 ve 85. ayetleri... Birbirinin aynısı gibi... Allah’ın münafık bir grubu malları ve evlatlarıyla cezalandırmayı dilediği ve en önemlisi onların kâfir olarak ölmelerini istediği yazılıyor. Allah’ın kâfir olarak ölmesini istediği kişinin işi zaten bitmiş değil midir? Kalbine kilit tamamen vurulmuş! Yani o kişinin yaşarken hükmü verilmiş ve artık iman etmeyecek veya etmesine izin verilmeyecek. Ayetlerin anlatmak istediği şey bu mu?

Tarih: 22 Aralık 2011

CEVAP:

Bahsettiğiniz ayetler münafıklarla ilgilidir ve ortak mealleri şöyledir:

“Onların ne malları seni imrendirsin ne de evlatları. Allah ister ki yaşadıkları bu hayatta bunlar sebebiyle onlara azap etsin ve ruhları, üzüntü içinde kâfir olarak çıksın.” (Tevbe, 9/55 ve 85)

Bu, Allah Teâlâ’nın koyduğu kuraldır. Şartları değiştirmek için çaba göstermezlerse bu kural işler. Ama tevbe kapısı da daima açıktır; dönüş yapmak isteyen dönebilir.

Aşağıdaki ayetlerden bunu anlayabiliriz.

“İnandıktan sonra kâfir olan bir topluma, Allah hiç dirlik ve düzenlik verir mi? Bunlar, kendilerine açık belgeler gelince o Elçi’nin doğru olduğuna şahit olmuş kimselerdir. Allah yanlışlar içinde olan bir topluluğu yola getirmez.

Onlar var ya onların cezası Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lanetidir. Sürekli o lanet içinde kalırlar. Sıkıntıları hafifletilmez; onlara göz de açtırılmaz. Olup bitenden sonra tevbe edip durumunu düzeltmiş olanlar başka. Çünkü Allah çok bağışlar ve ikramı boldur.” (Âl-i İmrân, 3/86-89)

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/allah-teala-insanlari-yoldan-cikarmak-ister-mi.html