Kadınlar adet hallerinde camiye girebilirler mi?

Tarih: 13 Şubat 2010

CEVAP:

Fıkıh mezhepleri, âdetli bir bayanın mescide girmesini caiz görmezler; ama konuyla ilgili hadislerden bu sonuca varmak mümkün değildir.

Bizim görüşümüze göre kadınlar özel günlerinde de mescide girip vaaz, mukabele dinleyebilir, oturabilir. Bazı hadislerde görülen mescide girme yasağı, mescidi kirletmeme amacıyladır.

Âdetli bir kadının yapamayacağı tek şey eşi ile cinsel ilişkiye girmektir. Bunun dışında bir yasak yoktur.

www.suleymaniyevakfi.org/ramazan-ve-oruc/detli-kadinin-orucu-ve-namazi.html

Konuyla ilgili olarak bir bayan öğrencimize ABDEST VE HAYIZ başlıklı bir araştırma yaptırdık.  O araştırmanın ÜÇÜNCÜ BÖLÜMÜ’nün başlığı ABDESTSİZ MESCİDE GİRME‘dir. Orayı okumanızı tavsiye ederiz.

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/abdest-ve-hayiz.html