05 Ağustos 2011 tarihli fetvanızda imsakla ilgili yanlışlığın 40 dakikadan da fazla olduğunu söylediniz. Şimdi Diyanet “18 derecede imsak vakti” diyor. Sizin imsak vakti ile ilgili sitedeki yazınızda “10 derecede fecr-i sâdıkın oluştuğunu” yazıyorsunuz. 8 derece 5 dakikadan 40 dakika eder. Buna göre nasıl “bir saatten fazla yanlışlık yapıldı” diyebiliyorsunuz?

Tarih: 06 Ağustos 2011

CEVAP:

Dakika farkı mevsimlere göre değişir. Ağustos ayında bir derece 6 dakika civarındadır.

Bir de Diyanet takviminde güneşin doğuşu en az gerçek doğuştan 7 dakika önceyi gösterir. Ve bu 7 dakika da 18 derecenin içerisine yedirildiği için süre uzamış oluyor.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/takvimlerdeki-40-dakikalik-hata-2011-yilinda-da-devam-ediyor-mu.html