Kadınların tiyatroda erkek kılığına girmesi günah mı? Yani hadislerde yasak olduğu belirtildiği gibi erkeğe benzemiş olurlar mı?

Tarih: 07 Ocak 2010

CEVAP:

Bazı hadislerde kadınların erkeklere, erkeklerin de kadınlara benzememesi gerektiği yönünde uyarılar vardır. Fakat bunlar hayat tarzı ile ilgilidir. Yani kadınların tıpkı erkekler gibi giyinip onlar gibi hareket etmeye çalışması ya da erkeklerin kadınlar gibi giyinip onlar gibi davranmaya başlaması… Fakat şaka, eğlence olarak veya tiyatro gibi oyunlarda görülen kılık değiştirmeler bu yasağın kapsamına dâhil değildir. Bunlar mubah eğlencelerdir. Dolayısıyla bunlar günah değildir.