Bize selam veren birine “aleynâ ve aleykum selam” demek, yani “aleynâ” kelimesini eklemek caiz midir? Son zamanlarda bu şekilde selam almak oldukça yaygınlaştı. Bu yüzden doğrusunu öğrenmek istiyorum.

Tarih: 08 Şubat 2010

CEVAP:

Selam alırken “aleynâ” sözünün eklenmesine gerek yoktur. Peygamberimizden ve ashab-ı kiram’dan böyle bir nakil gelmemiştir. Aşağıdaki linkte görüleceği üzere selamlaşma şekli, bizzat Allah Teâlâ’nın gözetiminde ve melekler aracılığıyla Âdem aleyhisselama öğretilmiştir. Dolayısıyla herhangi bir delil olmadan bu gibi tasarruflarda bulunulması doğru değildir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/selamlasmak-ille-de-selamun-aleykum-demekle-mi-olur.html