İslam'da rüyanın hükmü nedir? Mesela şöyle bir rüya gördüm; bundan şu olacak diye bir sonuç çıkarılabilir mi? Rüyalar ile ilgili pek çok hadis rivayet ediliyor. Bunları nasıl değerlendirmeliyiz?

Tarih: 15 Ekim 2009

CEVAP:

Rüya, gören kimseye ya Allah’tan bir müjde yada şeytandan bir sıkıntı olur. Doğru rüyalar vardır. Nitekim Yusuf Suresinde Yusuf aleyhisselamın, onunla birlikte hapiste olanların ve Kralın rüyası anlatılır. Ancak rüya, sadece kişinin kendisini ilgilendirir.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/ruya_tabirinin_islam_dinindeki_hukmu-flv.html