Bana patronum iş vs. yaptırdığında ya da beni üzdüğünde "hakkını helal et" diyor. Bunu sık sık tekrarlıyor. Ben patronum olduğu için "helal olsun" diyorum. Kalben demiyorum ama lisanen söylemek zorunda kalıyorum. Bu şekilde olursa hakkımı helal etmiş olur muyum? Ama ben helal etmek istemiyorum, mecbur olduğum için helal olsun diyorum.

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Patronunuzun yaptığı doğrudur. Sizi üzmüş olabilir, fazla iş vermiş olabilir. Bunlar olmayacak şeyler değil. O yüzden sizden helallik istiyor. Siz eğer gerçekten eziliyorsanız, hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız bunu patronunuza açık açık söylemelisiniz. Siz “helal olsun” dedikçe o, yaptıklarının doğru olduğunu anlar ve hakkınızı yemeye devam eder. O yüzden ya açık açık “ben hakkımı helal etmiyorum” deyin, mesele anlaşılsın ya da susun hiçbir şey demeyin. Neticede hakkı yenen sizsiniz.