Yaşadıklarımız muhakkak bir imtihandır. Acaba bu imtihan günahlarımızın bedeli de olabilir mi? Yani başımıza gelen olayları, hastalıkları, musibetleri nasıl ayırt edebiliriz?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Hayır ve şer iki türlüdür; biriyle imtihan gereği karşılaşırız; diğerini imtihan sonucu elde ederiz. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Sizi şer ve hayr ile yıpratıcı bir imtihandan geçiririz, bize döndürüleceksiniz.” (Enbiyâ, 21/35)

“Sizi biraz korku, biraz açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz eksiltme ile yıpratıcı bir imtihandan geçiririz; bundan kaçış olmaz. Sen sabredenlere müjde ver. Onlar, başlarına sıkıntı gelince şöyle derler: “Biz, Allah’a aidiz. Zaten, ona döneceğiz.” Onların üstünde Rablerinin verdiği olgunluklar ve bereket bulunur. Yola gelenler işte onlardır.” (Bakara, 2/155-157)

Hayrın ve şerrin bu türü, herkesin başına gelir. Bir de imtihan sonucunda elde edilen hayır ve şer vardır. Allah onları hak edene verir. Başımıza gelenler eğer imtihan gereği ise sabretmek ve imtihanı kazanmak gerekir. Yaptığımız hataların sonucu ise tevbe etmek ve o hatalara bir daha dönmemek icap eder.