Diz üstü bilgisayarlarda kablosuz ağ ile internete bağlanılıyor ya bunun haram olma gibi bir durumu var mı? İsteyen ağ sahibi şifre koyarak başkalarının girmesini engelleyebiliyormuş. Yani şifre koymayanlar buna müsaade etmiştir anlamını çıkarıyorum ben. Ama yine de sorma ihtiyacı hissettim.

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Bir kişinin malını ondan izinsiz olarak kullanmak caiz değildir. Kablosuz ağın şifrelenebilmesine rağmen onu şifrelememek, onu izinsiz kullanmaya bir açık kapı olarak görülmemelidir. Ağ sahibi olan kişinin şifre koymaması onun herkes tarafından kullanılmasını gerektirmez. Şifre koymayı bilmiyor da olabilir. Bir de o ağı kullanmak o kişinin bağlantı hızını da olumsuz anlamda etkileyecektir. Ayrıca ağ sahibi kotalı (limitli) internet kullanıyor olabilir. İzinsiz olarak onun ağına erişmek hem onun kotasından çalmak hem de kotasını doldurarak ilave ücret ödemek zorunda bırakmak demektir.

Bütün bunların ışığında sahibinden izinsiz olarak wireless kullanmak doğru değildir. Sahibini bilmiyorsanız o zaman internete bağlanmayacak ya da ücretli ağdan bağlanacaksınız.