Modern bilimle (tıp bilimi vs.) dinî bilimler çelişir görünüyor. Biz inançlı olduğumuz için cine inanıyoruz. Bilimin bu yöndeki -kabul etmez- tavrı "ortaçağ" düşüncesine bir tepkiden mi meydana geliyor? Çünkü biz biliyoruz ki Ortaçağ'da bazı insanlar içlerine cin girdi diye diri diri yakılmış veya çeşitli işkencelere maruz bırakılmış. Batıda sonraki gelişmeler Hristiyanlığın tutarsız fikirlerine tepki niteliğindedir. Dolayısıyla bilim tanrılaştırılmıştır. Bizdeki “bilim adamlarımızın” cini, periyi kabul etmemesini de ne yönde açıklayabiliriz? Buna paralel midir?

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Ortaçağ kelimesi Batıya mahsus karanlık bir dönemi ifade etmektedir. O dönemde Müslümanlar her konuda ilerlemiş mutlu bir hayat yaşıyorlardı. Müslümanlar ne cinleri inkar ederek ne de her türlü hastalığın cinler tarafından geldiğini söyleyerek aşırılığa düşerler. Onlar aşırılığın her iki ucundan da uzak bir şekilde orta yolu tutmuşlardır.

Cinlerin insanlar üzerinde etkisi vardır. Ama bunun gözde büyütülecek hiç bir tarafı yoktur. Yanlış telkinlerle insanlar bu etkiyi gözlerinde büyüttükleri için cinleri şımartmışlardır. Her ne kadar yanlış olsa da cinleri inkar edenler bu gibi aşırılıklara tepki gösterenlerdir. Allah Teâlâ:  “Şeytanın hilesi zayıftır.” buyurmuştur. (Nisâ, 4/76)