Müminler Cehenneme Girecekler Mi? adlı dersteki şu kurgunuz çok ilginçti: “Birini vurup sonrada tövbe edemeden hemen ölen müminin durumu ne olacak?” Böyle bir şeyin olması mümkün mü diye düşünmek gerekmez mi önce? Allah, insanları günahları sebebi ile hemen cezalandırmadığını, belli süreye kadar beklettiğini söylemiyor mu? Ölen kişinin geri dönme isteğini “Yeterli süren vardı, seni uyardım, yapsaydın. Artık geri dönemezsin.” diye geri çevirmiyor mu? Eğer dediğiniz gibi bir kurgu olabilseydi bu adam “Rabbim! Bana tevbe edecek süre tanımadın?” demez miydi?

Tarih: 29 Aralık 2011

CEVAP:

Bizim konumuz günahkâr müminlerdir. İşaret ettiğiniz aşağıdaki âyetler ise kâfirlerle ilgilidir.

Allah Teala şöyle buyurmuştur:

وَالَّذِينَ كَفَرُوا لَهُمْ نَارُ جَهَنَّمَ لَا يُقْضَى عَلَيْهِمْ فَيَمُوتُوا وَلَا يُخَفَّفُ عَنْهُم مِّنْ عَذَابِهَا كَذَلِكَ نَجْزِي كُلَّ كَفُورٍ . وَهُمْ يَصْطَرِخُونَ فِيهَا رَبَّنَا أَخْرِجْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا غَيْرَ الَّذِي كُنَّا نَعْمَلُ أَوَلَمْ نُعَمِّرْكُم مَّا يَتَذَكَّرُ فِيهِ مَن تَذَكَّرَ وَجَاءكُمُ النَّذِيرُ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّالِمِينَ مِن نَّصِيرٍ .

“Kâfirlerin payına düşen Cehennem ateşidir. Ölümlerine hükmedilmez ki ölsünler, ateşin azabı da hafifletilmez. İşte kâfirlik edip duran herkesi böyle cezalandırırız.

Onlar orada; ‘Rabbimiz, bizi çıkar, yapıp ettiklerimizi değil, iyi şeyler yapalım.’ diye feryat ederler. ‘Sizi orada, doğru bilgisini kullanmak isteyene yetecek kadar yaşatmadık mı, hem size uyarıcı da geldi, öyleyse keyfinize bakın, yanlış yapanlara yardımcı olacak kimse yoktur.’ (denir).” (Fâtır, 35/36-37)

Günahkâr mü’minlerin cehenneme girip girmeyecekleri konusunda yukarıdaki bahsi geçen dersimizi aşağıdaki linkten izleyebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz:

www.kurandersi.com/mukayeseli-fikih-muzakereleri/2011/muminler-cehenneme-girecekler-mi.html