Nisâ sûresi 137. ayette Allah Teâlâ kişinin defalarca mürted olmasına rağmen ona dünyevi bir ceza önermemiştir. Hz. Ömer, Süfyan-ı Sevri ve bazılarının -sizin değiniz gibi- raflarda tozlanan kitaplar açıldığında mürtedi öldürtmedikleri ortaya çıkmaktadır. Peki, “mürtedler öldürülmelidir” diyenler şirkte değiller mi? Bunları ne yapmalı?

Tarih: 10 Ocak 2011

CEVAP:

İnsanlar âlim de olsalar yanlış yaparlar. Biz, bu yanlışları tespit edip düzeltmeye çalışıyoruz. Ama yaptığı yanlışlarından dolayı kimseye “müşrik” denmez. Eğer, “Allah’ın açık ayetlerine rağmen mürtedin öldürülmesi gerektiğine inanıyoruz” derlerse o zaman müşrik olurlar. Yanlış da olsa kendilerine göre ayet ve hadisten delillere dayanmışlardır.

Şu an o kitapları yazan âlimler ölmüşlerdir. Bizler onları mü’min bildiğimiz için arkalarından hayır dualar etmeliyiz. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

Onlardan sonra gelenler: «Rabbimiz! Bizi ve bizden önce inanmış olan kardeşlerimizi bağışla; kalbimizde müminlere karşı kin bırakma; Rabbimiz! Şüphesiz Sen şefkatlisin, merhametlisin» derler.” (Haşr, 59/10)

“Rabbimiz; hesabın görüldüğü günde beni, anamı, babamı ve tüm mü’minleri bağışla.” (İbrahim, 14/41)

Mürtedlere verilecek ceza ile ilgili fetvalarımız için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/murtedler-oldurulmeli-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/dinden-donenin-boynu-vurulur-sozu-dogru-mu.html