Günümüzde Müslüman olarak görülen çoğu kişilerin müşrik oldukları hal ve hareketlerinden bellidir. Bu kişiler kendilerini Müslüman olarak görüyor ve yanlışlarının farkında değiller. Sorum şu: Müslümanlara özel bayramlarda onlarla bayramlaşmak ne derece doğrudur? Bu tarz kişilerle bayramlaşıp onlara “Müslümanların bayramıdır bu bayram, namaz kılan, oruç tutan, Allah Teâlâ’nın emirlerini yerine getirenlerin bayramıdır bu bayram” diyerek diyalogda bulunmak yanlış mıdır? Doğruları anlatmak adına onlarla bayramlaşmak Müslüman kişinin imanından bir şeyler götürür mü?

Tarih: 15 Ocak 2010

CEVAP:

İnsanlara doğruları tebliğ etmeden, anlatmadan onları müşrik diye damgalamak doğru olmaz. Bizim insanları müşrik olanlar-olmayanlar diye ikiye ayırmak gibi bir hakkımız da yok yetkimiz de… Biz elimizden geldiği kadar doğruları yaşamak ve anlatmakla sorumluyuz. Bundan sonrası insanlara kalmıştır. Bu esnada onlarla bayramlaşmalar dâhil her türlü ilişkilerimizi sürdürmeye devam etmek durumundayız. Bu ilişkiler bizim imanımızı asla zedelemez. Bu gibi kişilerle görüşmenizde, arkadaşlık etmenizde dinen herhangi bir sakınca olmaz. Evinize de çağırabilirsiniz. Birlikte olduğunuz zamanlarda doğruları onlara anlatmaya çalışırsınız. Sadece farklı düşünüyor ve inanıyorlar diye onları dışlamanız doğru olmaz. Neticede Allah Teâlâ insanları inanıp inanmama konusunda serbest bırakmıştır.

İmanı zedeleyecek olan ilişkiler; Müslümanlarla savaş halinde olan, Müslümanları yurtlarından sürüp çıkaran ve onlara destek verenlerle olan ilişkilerdir. Bunlar bizim üç kırmızı çizgimizdir. Bunları ihlal etmeyenler gayrimüslim dahi olsalar onlarla iyi ilişkiler içinde olmalıyız. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Allah, din hususunda sizinle savaşmayan ve sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve değer vermenizi yasaklamaz. Allah değer bilenleri sever. Allah sadece, din hususunda sizinle savaşmış, sizi yurdunuzdan çıkarmış ve çıkarılmanıza destek vermiş kimselere yakınlık göstermenizi yasaklar. Onlara yakınlık gösterenler zalimlik etmiş olurlar.” (Mümtahine, 60/8–9)

Müslüman olmayanlarla ilişkiler konusunda sitemizde bulunan bir yazıyı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/musluman-olmayanlarla-iliskiler.html