Şafii mezhebine göre namaz dışında bir kadının eli ve yüzü namahreme avret midir? Şafii hanımlar el ve yüzlerini de kapatmalı mıdırlar? Şafii mezhebine göre cevap verirseniz sevinirim.

Tarih: 04 Ocak 2011

CEVAP:

Şafiilere göre  kadının avreti namazda el ile yüzü müstesna bütün vücududur. Namaz haricinde ise el ve yüz dâhil bütün vücuduna bakmak haramdır. Bununla beraber kadın, yüzünü örtmek zorunda değildir. Muayene için doktora, ifade vermek için hâkime, alışveriş yapmak için müşteriye veya satıcıya görünebilir. (Halil Günenç, Büyük Şafii İlmihali, Hilal Yayınları, İlaveli 2. Baskı, s: 85, “Namazın Sıhhat Şartları Bölümü”, C maddesi)

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kadin-en-uygun-bir-sekilde-pece-takarak-mi-ortunebilir.html