Ramazan ayı içinde “bugün çok sıcak, çalışmam lazım” deyip niyet etmeden o gün oruç tutmazsam kaza veya kefaret gerekir mi?

Tarih: 05 Ağustos 2011

CEVAP:

Hastalık veya yolculuk gibi sebepler dışında bir Müslümanın oruç tutmama, akşamdan niyetlenmeme gibi davranış gösterme hakkı ve yetkisi yoktur. Böyle bir davranış kesin olarak Allah’a isyan anlamı taşır.

Bununla ilgili cevaplarımız için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/keyfi-olarak-tutulmayan-ramazan-orucunun-cezasi-nedir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/oruca-niyet-edilmemisse-yiyip-icilebilir-mi.html