İçkinin haram olduğunu biliyoruz. Fakat halk arasında zemzem suyu içtikten sonra içki içilmesinin yasak olduğu konusunda bir inanış vardır. Bu konudaki fikriniz nedir? Bu yönde bir fetvanız var mıdır?

Tarih: 13 Mayıs 2011

CEVAP:

Allah içkiyi haram kılmış ve ondan uzak durmamızı emretmiştir. O şöyle buyurmuştur:

“Müminler! İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız.

Şeytanın istediği tek şey içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak bir de Allah’ın zikrinden (Kur’an’dan) ve namazdan sizi alıkoymaktır. Artık vazgeçersiniz değil mi?

Allah’a itaat edin, Elçi’ye itaat edin ve dikkatli olun. Eğer yüz çevirirseniz bilin ki Elçimizin sorumluluğu açık tebliğden ibarettir.” (Maide, 5/90-92)

İçki içmek zemzem içmeden de haramdır, içtikten sonra da… Zemzem içmek içkinin günahını ne artırır ne de azaltır. Dolayısıyla “ben Müslümanım” diyen herkesin ayette belirtildiği gibi Allah’ın haram kıldığı şeylerden uzak durması gerekir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ickiye-neden-kesin-olarak-haramdir-diyorsunuz.html