Yunus peygamberden bahseden şu iki ayeti bir türlü çözemedim. Birinci ayet: "Eğer o, çok tesbih edenlerden olmasaydı, yeniden dirilecekleri güne kadar onun (balığın) karnında kalacaktı." (Sâffât, 37/143-144) İkinci ayet: "Eğer ona Rabbinden bir nimet yetişmiş olmasaydı, elbette kınanacak bir halde ıssız bir diyara atılacaktı." (Kalem, 68/49) Şimdi birinci ayete göre, Yunus aleyhisselam tevbe-tesbih etmeseydi kıyamet gününe kadar balığın karnında kalacaktı. Ama o tevbe-tesbih etti ve balık onu karaya attı. İkinci ayete göre ise Allah'ın nimeti ona gelmeseydi yani tevbe etmeseydi veya tevbesi kabul edilmeseydi kınanacak bir şekilde boş bir araziye yani karaya atılacaktı. Yunus aleyhisselam tesbih etmeseydi balığın karnında mı ölüp gidecekti, yoksa kınanmış bir şekilde karaya mı atılacaktı?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Balina ve yunuslar deniz memelileri sınıfı içinde yer alırlar. Bunların birçoğu karaya çıkarak ölür. Nitekim basında bu konudaki haberler sık sık duyulur. Arama motorlarına “balina intiharları”, “karaya vuran balinalar” gibi kelimeleri aratırsanız birçok fotoğraf görebilirsiniz.

Yunus Aleyhisselâmı yutan balık, balina veya yunus balığı olmalıdır. Demek ki balık, Yunus Aleyhisselâmı dışarı atmasaydı o, balığın midesinde ölecek (Sâffât, 37/143-144), ikisi birlikte denizden dışarı atılacaklar (Kalem, 68/49) ve balığın karnı Yunus Aleyhisselâmın kabri olacaktı. İki ayet birlikte düşünülünce çıkan sonuç budur.