Umre yapanlara hac farz olur deniliyor, doğru mudur? Sırf Kâbe'yi görmüş olmak haccın farz olmasını gerektirir mi?

Tarih: 04 Kasım 2009

CEVAP:

Hac ibadeti, gerekli şartları taşıyan her Müslüman’a farzdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

Oraya yol bulabilenlerin Kâbe’yi haccetmeleri, Allah’ın insanlar üzerinde hakkıdır…” (Al-i İmran 3/97)

Oraya yol bulabilenler, hac günlerinde orada bulunabilenlerdir. Umreye gidenler, bugünlerde orada bulunamayacakları için onlara hac farz olmaz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/umreye-giden-kisiye-haccin-farz-oldugu-soyleniyor-bu-dogrumu.html