Hacca gidecek kadar parası olmayan bir kişi umreye gidebilir mi? Umreye gittiği taktirde Kâbe'yi görmüş olacağından bu kişinin sonradan hacca gitmesi kendine farz olurmuş. Böyle bir şey var mı?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

İmkân bulan bir kişinin ömründe bir defa umre yapması sünnet-i müekkededir. Arife günü ile kurban bayramının ilk dört gününde umre yapmak tahrimen mekruhtur. Bunun dışında yılın her gününde umre yapılabilir.

Şevval ve Zilkade aylarıyla Zilhicce’nin ilk on günü hac mevsimidir. Hac mevsimi dışında umre yapan bir müslümanın sırf Kâbe’yi görmüş olması sebebiyle kendisine hac farz olmaz.

Umresini hac mevsimi içerisinde yapan bir kişi, orada Zilhicce’nin onuna kadar bekleyebilir. Bunun için bir hac yapma imkânı elde etmiş sayılır. Bu şekilde hac yapma fırsatı doğmuşken hac yapmayan müslümanlar bundan sorumlu olurlar.

Umre yapmak için uzak yerlerden Mekke-i Mükerreme’ye giden müslümanlar daha önce haccetmemişlerse umrelerini hac mevsimi dışında yapmalıdırlar. Hac mevsimi içerisinde umre yaparlarsa bu taktirde hac günlerine kadar bekleyip hac ibadetini de yerine getirmelidirler.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/umreye-giden-kisi-hacca-da-gitmek-zorunda-midir.html