Üç ayların bir başında, bir ortasında, bir de sonunda oruç tutuluyormuş. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Tarih: 02 Haziran 2011

CEVAP:

Dinimizde “üç aylar” mefhumu yoktur. Nafile oruç tutacaksanız pazartesi ve perşembe günleri ile Şaban ayını tercih edebilirsiniz.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarına halk arasında üç aylar ismi takılmış, zamanla bu yaygınlaşmış ve bir gelenek haline gelmiştir.

Ramazan ayının önemi herkesçe malumdur. Diğer aylarda olmayıp da sadece Recep ve Şaban aylarına mahsus herhangi bir ibadet çeşidi bulunmamaktadır. Fakat Şaban ayı, Nebîmizin ramazandan sonra en çok nafile oruç tuttuğu aydır. Dolayısıyla bu ayda nafile oruç tutulması müstehap kabul edilmiştir.

Daha geniş cevap için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayın:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/regaip-kandilinde-kilinmasi-gereken-bir-namaz-var-midir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/hz-ebu-bekir-ve-hz-omer-recep-ayinda-oruc-tutanlara-kizmislar-midir.html

www.suleymaniyevakfi.org/kandil-geceleri/recep-ayi-hakkinda-uydurulmus-hadisler.html