Üç aylar içerisinde vefat eden bir kişinin sorgusu gömüldükten sonra hemen mi, yoksa üç aylar bittikten sonra mı yapılır?

Tarih: 01 Temmuz 2010

CEVAP:

Dinimizde “üç aylar” mefhumu yoktur. Recep, Şaban ve Ramazan aylarına halk arasında üç aylar ismi takılmış, bu yaygınlaşmış ve bir gelenek haline gelmiştir.

Ramazan ayının önemi herkesçe malumdur. Fakat diğer aylarda olmayıp da sadece Recep ve Şaban aylarına mahsus herhangi bir ibadet çeşidi bulunmamaktadır. Sadece Şaban ayı Peygamberimizin bol bol oruç tuttuğu bir ay olmuştur. Bundan dolayı Şaban ayında nafile oruç tutulabilir.

Bu aylarda ölmekle diğer aylarda ölmek arasında fark bulunmamaktadır. Ölen herkes hep aynı muameleye tabi tutulur ve sorguya alınır. Bunun için herhangi bir zamanın bitmesi beklenmez.

Sitemizde yayınlanan benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/uc-aylarda-vefat-edenler-gercekten-sorguya-cekilmezler-mi.html

Üç aylar ve kandil geceleri hakkında da aşağıdaki linkte yeteri kadar bilgi mevcuttur. Mutlaka okuyunuz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kandil-geceleri