Ben Avusturya'da yaşıyorum. Burada tuvalet ile mutfak artıkları aynı yere gidiyor. Yani ister istemez tuvalet artıklarıyla mutfaktaki küçük yemek artıkları aynı yere gidiyor. Sanıyorum dünyanın birçok yerinde de bu böyle. Bu caiz mi? Dinimizin bu konuya bakışı nasıldır?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Her konuda olduğu gibi yemek konusunda da dinimizin temel prensibi israftan kaçınmaktır. Kalan yemekler hemen dökülmemeli, tüketilmeye çalışılmalıdır. Fakat artık yenilecek bir durum kalmadığında mesela yemek bozulmaya yüz tuttuğunda dökülmesinde bir sakınca olmaz. Döküldüğü yerin kanalizasyon olması da sakıncalı değildir.