Ben TOKİ’den taksitle ev aldım. Henüz ödemem gereken 60 taksit var. TOKİ, başlattığı erken ödeme kampanyasıyla, borç bakiyesini peşin olarak kapatanlara %20, üç ay vadeli eşit taksitlerle kapatanlara %17 indirim yapmaktadır. Benim sorum, banka veya eski isimleriyle finans kurumlarından bu paranın temin edilerek ödenmesinde bir sakınca olup olmadığıdır. Bankanın bilgisayarından edindiğimize göre TOKİ’nin bankayla yaptığı anlaşma çerçevesinde faiz ödediğimiz görünüyor. Hem de % 3,75.

Tarih: 12 Temmuz 2011

CEVAP:

TOKİ’ye olan borcunuzu, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre ödüyorsanız, paranın değer kaybının bir kısmını ödediğiniz için faize girmiş olmazsınız.

TOKİ’nin bankayla yaptığı sözleşme sizi bağlamaz. Farklı bir durum varsa lütfen bildirin ki, ona göre cevap verelim.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/tokinin-alt-gelir-grubuna-yonelik-projesinden-ev-almak-caiz-midir.html

Erken ödeme indiriminden yararlanmak için bir bankadan alacağınız kredi sizi faize sokar. Faiz de haramdır. Bundan kaçınmanız gerekir.