Telif hakları konusunda herhangi bir fetva var mı? Mesela bir Müslümana ait eserle bir gayrimüslime ait eserin telif hakkı konusunda İslam devleti söz konusu olduğunda bir fark olur mu?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam Konferansı’na bağlı İslam Fıkıh Akademisi’nin kararına göre telif, icat ve keşif hakları saklı olup, sahibi tasarruf hakkına sahiptir, o hakka saldırmak caiz değildir.

İslam Fıkıh Akademisi Beşinci Dönem Toplantısı, Karar No: 43 (5/5) üçüncü bendi, Tarih: 1998, Kuveyt, Mecelletu’l-Mecma’, Sayı: 5, c: 3, s: 2267.