Teheccüd namazı nasıl kılınır? Dört rekât kılınacaksa birinci oturuşta sadece Tahiyyât mı okunur, yoksa Salli ve Bârik de beraberinde okunur mu?

Tarih: 29 Mayıs 2012

CEVAP:

Yatsı namazı ile fecr-i sâdık arasında bir müddet uyuyup uyandıktan sonra kılınan nafile gece namazına “teheccüd namazı” denir.

İsra suresinin 79. ayetinin delaletine göre teheccüd namazı, sadece Peygamberimize farz olup diğer mü’minler için “sünnet-i müekkede” yani kuvvetli sünnettir. Tüm mü’minlere farz olan ise beş vakit namazdır ve bu, ayetlerle sabittir. Peygamberimiz “Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece na­mazıdır.” (Müslim, Sıyâm, 202 (1163), 203)   buyurarak bu gerçeğe işaret etmiştir.

Fazileti oldukça büyük olan bu namaz, bizden önceki salih kulların devam ettiği, Allah’a yaklaşmaya vesilen olan, günahları örten ve engelleyen bir ibadettir. (Bkz: Tirmizi, Daavât, 115)

Ebû Hureyre’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamberimiz, teheccüd namazının en faziletli vaktini şöyle belirtmiştir:

“Farz namazdan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen son kısmı namaz için en faziletli vakittir. Eğer geceyi üçe bölersen ortası en faziletli vakittir.” (Tecrîd-i Sarîh Tercemesi ve Şerhi, c: 4, s: 16)

Teheccüt namazı, diğer nafile/sünnet namazlar gibi kılınır. Yalnız kıraatin sesli veya sessiz olması hususunda kişi serbesttir. Dilerse tek başına kılmasına rağmen kıraati sesli yapabilir.

İki rekâttan fazla kılınacaksa ikinci rekâtta bir selam vermek tavsiye edilir. Fakat tek selamla 4 rekât kılınacaksa birinci oturuşta sadece Tahiyyat okunur, Salli-Barik duaları okunmaz.