Süleyman aleyhisselam Beyt-i Makdis'in inşaatında cinleri de çalıştırmıştı. Fakat bu esnada Süleyman aleyhisselam vefat etmiş, bastonunu kurt kemirip düşünceye kadar öylece kalmış ve öldüğünü kimse anlamamıştı. Bu kadar zaman zarfında etrafında onunla ilgilenecek, konuşacak, ihtiyacını soracak kimse yok muydu ki vefatı anlaşılamadı? Beni bu şüphelerden arındırabilir misiniz?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Konuyla ilgili ayet şöyledir:

“Süleyman’ın ölümüne karar verdiğimizde onun öldüğünü, düşmesini geciktiren şeyi (minsee) kemiren bir kara dâbbesi ortaya çıkardı. Süleyman düşünce anlaşıldı ki, eğer cinler gaybı bileselerdi o aşağılayıcı azap içinde kalmayı sürdürmezlerdi.” (Sebe’, 34/14)

Ayette geçen “Minsee” meallerde “değnek” olarak tercüme edilirse de doğru değildir. Çünkü ölen kişi değneğe dayalı olarak ayakta duramaz. Bu, ancak üzerine tam olarak yerleştiği bir “taht” olabilir.

Kara dâbbesi de “ağaç kurdu” olamaz. Çünkü onun böyle bir şeyi kemirmesi uzun zaman alır. Bu süre içinde Süleyman aleyhisselamın cesedi kokar. Bu, köstebek veya kunduz gibi büyük bir kemirgen olabilir.