Spiralden dolayı adet zamanından önce gelen kanamalar namaz kılmaya engel midir?

Tarih: 17 Kasım 2011

CEVAP:

Tıbbi olarak kadında âdet kanaması, en fazla 7 gün sürer. Âdet kanamasının 7 günden uzun sürmesi veya beklenen âdet tarihi dışında ara kanama veya lekelenme hali görülmesi, bir hastalığa işaret olabilir. Doktora başvurup durum değerlendirilmesi yapılması gerekir. Muayene ve tetkik sonucu bir hastalık varsa tedavi edilir.

Lekelenme ve âdet süresinin uzaması, âdet kanama miktarının fazla olması, RİA (Rahim İçi Araç)’nın yan etkileri arasındadır. 7 gün dışında lekelenme ve beklenmedik ara kanama, âdet hali değildir. Bu durum namaza da karı-koca ilişkisine de engel olmaz.