Ben sosyal gelişim amaçlı olarak diskoda değil de bir dans eğitim merkezinde dans derslerine katılıyorum. Bir kızla salsa karşılıklı dans ederek kendimi bu alanda geliştiriyorum. Ama içimde herhangi bir şehvet dürtüsüyle değil gerçekten sosyal yönümü geliştirmek istediğim için dans ediyorum. Acaba bu tür dans İslam dinine göre caiz midir? Hükmü nedir bilmek istiyorum? Acaba tek başına yapılan danslar örneğin hiphop dansı, bu dansın hükmü nedir, bu da caiz midir?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah insanı imtihan etmek için dünyaya göndermiştir. Bu imtihanın amacı da kimin daha iyi kul olduğunu ortaya çıkarmaktır. İmtihanın neticesinde kazananlar ödüllendirilecek, kaybedenler de cezalandırılacaktır.

İmtihan araçları çeşit çeşittir. Bunlardan bir tanesi de Allah’ın koyduğu yasaklardır. Din dilinde bu yasaklara haram denilir. Müslüman bir kişi, yaşadığı hayatında Allah’ı dikkate alan insan olduğu için O’nun koyduğu haramları işlemekten kaçınır. Müslüman, Allah yokmuş gibi davranamaz. Her şeyi veren Allah emir de verir, yasak da koyar.

Bu haramlardan bir tanesi de birbirlerine yabancı olan kız ve erkeğin baş başa kalmaları, el ele tutuşmaları ve cinsel beraberlik yaşamalarıdır. Birbirlerine nikâh düşen iki farklı cinsin nikâhsız olarak bu tür davranışlarda bulunması doğru değildir. Unutmamak gerekir ki Allah Teala zina eylemini yasaklarken “Zina yapmayın” değil, “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur.” (İsrâ, 17/32) buyurmuştur. Yaklaşmamak ancak araya mesafe koymakla mümkün olur.

Cinsel birliktelik ve şehvet duygusu yaşanmasa bile bahsettiğiniz şekilde bir bayanla dans etmeniz dinen caiz değildir. “Sosyal gelişim” anlayışınızı bu açıdan değiştirmeniz gerekir. Bir müslüman sosyal gelişim yüzünden Allahın haram kıldığı fiilleri işleyemez. Nasıl bu amaç uğruna kumar oynamıyor ve içki içmiyorsanız aynı şekilde size dinen yabancı bayanlarla dans da etmemelisiniz.

Fakat kendi başınıza dans edebilirsiniz. Bunda herhangi bir sakınca olmaz.