Hocam ben üniversite öğrencisiyim. 3. sınıfta okuyorum. Bu seneye kadar bazı sebeplerden dolayı bazı derslerimin notları oldukça kötü geldi ve şu an ortalamam çok düşük. Bundan dolayı okulumun 2 sene uzama ihtimali var. Ama eğer ben bu sene ÖSS'ye tekrar girip, aynı okulun aynı bölümünü tekrar kazanırsam, daha önce geçtiğim dersleri saydırıp ortalamamı yükselterek okulun 2 sene uzamasının önüne geçebilirim. Ancak böyle bir durumda aklıma takılan şu: Ben tekrar sınava girdiğimde, mesela benim bölümüm 100 kişi alıyor ve biri ben olursam başka bir kişinin kazanmasını engellemiş olabilirim. Aklımda böyle bir sıkıntı var. Ne yapabilirim?

Tarih: 16 Şubat 2010

CEVAP:

Devlet size böyle bir hak tanıyorsa bunda bir sakınca olmaz. Neticede bu bir sınav ve herkes birbiri ile yarışarak bu bölümleri kazanıyor. Siz eğer diğer öğrencilerden daha iyi bir konumda iseniz orası bir kez daha sizin hakkınız olur. Ama yine de son karar size aittir. Vicdanınız rahat etmeyecekse böyle bir şey yapmaz, yolunuza devam edersiniz. Şu hadisi hatırlatmak yeterli olacaktır.

Vâbısa b. Mabed adındaki bir sahabî di­yor ki, Hz. Muhammed sallal­lahu aleyhi ve sellem’e git­tim buyurdu ki; “iyi­likten ve günahtan sormak için mi geldin?”

Evet, dedim.

Parmaklarını bir araya getirerek göğsüne vurdu ve üç kere şöyle dedi:

“Nefsine danış, kalbine danış Vâ­bısa (“istefti kalbek”)! İyilik, nefsin yatış­tığı, kalbin yatıştığı şeydir. Günah da içe dokunan ve göğüste te­reddüt do­ğuran şeydir. İsterse in­san­lar sana fetva vermiş, yaptığını uygun bul­muş ol­sunlar.” (Sünen-i Dârimî, Büyû’, 2; Ahmed b. Hanbel, 4/228)