Sıhrî akrabalık yoluyla ebedi evlenme yasağı doğan kişiler kimlerdir?

Tarih: 12 Eylül 2012

CEVAP:

Sıhriyet yani evlilik yoluyla kurulan hısımlıkta “ebedi” evlenme yasağı bulunanlar dört sınıftır:

1. Kişinin baba ve dedesinin eşleri. Bunlar üvey ana ve üvey ninelerdir. (Kişinin öz annesi veya ninesi ise kan bağıyla kurulan akrabalıktan dolayı haramdır.)

2. Gelinler. Bunlar, kişinin oğlunun veya torunlarının eşleridir. Bir kimse kendi oğlunun veya torunlarının boşanmış veya dul kalmış eşleriyle evlenemez.

3. Kayınvalideler. Bunlar, kişinin eşinin annesi ve nineleridir.

4. Annesiyle gerdeğe girilmiş olan üvey kızlar.

Bir erkek, karısından boşansa veya karısı ölse dahi bu sayılan dört sınıftan herhangi birisiyle ebediyen evlenemez.

Konuyla yakından ilgili bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bir-erkek-karisini-bosayip-baldizini-alabilir-mi.html