Aç kaldıkları için şiddetli baş ağrısı yaşayan migren hastaları oruç tutabilir mi?

Tarih: 23 Haziran 2015

CEVAP:

Açlık, migren ağrısını tetikleyen hallerden biri olabilir. Bu durumda –eğer önlemler yeterli olmuyorsa- elbette ki oruç ertelenebilir.  Zira hastalık orucun ertelenmesi için bir ruhsattır. Ne var ki migren kronik (kalıcı) bir hastalık olduğundan bu hastalar Ramazan’dan sonra da oruç tutamayabilirler. Bu nedenle ilaçlarını almak şartıyla oruçlarını tutmaları mümkün ise bu yolu tercih etmelidirler. Ama bu da çözüm olmuyorsa (oruç, ilaçlara rağmen migreni tetikliyorsa) oruç tutmayabilirler.

KAYNAK: Zeki Bayraktar, “Oruçlu Hastalar İçin Bazı Tıbbi Öneriler”, Kitap ve Hikmet Dergisi, Temmuz-Eylül 2015, Sayı: 10, s: 19.