Benim ismim Sibel. İsmim ile ilgili bazı söylentiler beni rahatsız ediyor. Mesela Mısır kraliçesi Kibele'den geldiğini, onun da putperest olduğunu söylüyorlar. Ben de bu yüzden ismimi değiştirmek istiyorum. Bu söylenenler ne kadar doğrudur?

Tarih: 12 Mayıs 2014

CEVAP:

Türk Dil Kurumu Kişi Adları Sözlüğü‘ne göre Sibel ismi Türkçe kökenli olup aşağıdaki anlamlara gelmektedir:

1. Buğday başağı.

2. Henüz yere düşmemiş yağmur damlası.

Görüldüğü gibi bu ismin anlamlarında dinimize aykırı herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden Sibel’in kız çocuklarına isim olarak konulmasında bir sakınca olmadığı gibi bu ismin değiştirilmesi de gerekmemektedir.

İsmin hangi durumlarda değiştirilmesi gerektiğine dair lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/isim-hangi-durumlarda-degistirilmelidir.html