Sadece duygu boyutunda eşcinsellik yaşanabilir mi?
Süleymaniye Vakfı > Eşcinsellik > Yazılı Fetvalar Tarih: 10 Ağustos 2009  
Soru: Ben eşcinselim. 17 yaşında bir erkeğim ve erkeklere ilgi duyuyorum. Ama oldukça dindar bir aileden geliyorum ve kendim de çok dindarım. Bu konuda doktorlara danıştım ve bana eşcinselliğin değişemeyeceğini söylediler. Yaptığım araştırmalarda da eşcinselliğin genetik olduğunu ve bugünkü tıbbi koşullarda değiştirilemediğini öğrendim. Merak ettiğim şu: Eğer ben ömrüm boyunca hislerime hakim olup cinsel ilişkiye girmezsem günahkar sayılır mıyım? Ve eğer cinsel ilişkiye girmeden sadece duygusal bir ilişki yaşarsam günah olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. Lütfen çok yardıma ihtiyacım var. İnanıyorum benim gibi bir sürü insanın da bu konuda yardıma ihtiyacı vardır.
Cevap: 

Siz erkek olduğunuz için erkek gibi davranmaya gayret gösterin. Erkek erkeğe ilişkiyi Allah Teâlâ yasak etmiş ve bu işi yapan Lût Kavmi hakkında şöyle buyurmuştur:

Lût’u da peygamber olarak gönderdik. O soydaşlarına dedi ki: Sizler daha önce dünyada hiç kimsenin işlemediği bir fuhuş türünü mü işliyorsunuz?

Sizler kadınları bırakıp, erkeklere şehvetle yaklaşıyorsunuz. Kuşkusuz siz her türlü ölçüyü çiğneyen, azgın bir toplumsunuz.

Kavminin cevabı: Onları (Lût’u ve taraftarlarını) memleketinizden çıkarın; çünkü onlar fazla temizlenen insanlarmış! demelerinden başka bir şey olmadı.

Bunun üzerine Lût’u ve taraftarlarını kurtardık; yalnız karısı, geride kalıp helake uğrayanlardan oldu.

Üzerlerine bir azap yağmuru yağdırdık. İşte bak, suçlu kâfirlerin sonu nice oldu!” (A’raf,7/80-84)

Yapmanız gereken, size yüklenen erkeklik görevini yerine getirmek için elinizden geleni yapmak ve Allah’ın yardımını dilemektir. Gücünüzün yetmediği şeyden de sorumlu olmazsınız. Yani ilgi duymadığınız için bir kadınla evlenmezseniz bunun size bir sorumluluğu olmaz.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Bu fetva 21144 kez görüntülendi.
Kategorideki Diğer Fetvalar:
Sıra     Fetvaya ait soru Tarih    Okunma    
1 Ben eşcinsellikle ilgili sorumun cevabını okudum. Hocam Allah sizden razı ve memnun olsun. Ayrıca bu soru ve cevabını sitenize eklemişsiniz. Ben de bu soruyu ve bana gönderdiğiniz cevabı bütün gay arkadaşlarıma yolladım. Belki birinin ilgisini çeker diye. Benim için çok zor bir şey de olsa ben artık gaylığı bıraktım. Sizin dediklerinizi hep uyguladım. Msn’leri kapadım, telefonumun kartını kırdım ve bütün arkadaşlarımla irtibatımı kestim. İnşallah zaman geçtikçe alışırım bu duruma. Namaza da başladım. Ne zaman ki ben aklınıza gelirsem bana dua edin hocam. Gerçekten sorumu çok güzel cevaplamışsınız. Keşke gayları uyaracak sizler gibi bilgili birileri daha olsa! Belki çok kimsenin ahireti kurtulurdu. Benim ise arkadaşlarıma dua etmekten başka çarem yok! Çok iyi insanlar da var aralarında. Hepsi bir aşk, sevgi peşindeyken kötü yola alışıyorlar. Tekrar çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. 2009.08.10 19319
2 Ben Almanya’da yaşayan evli, iki çocuk babasıyım. Utanarak yazıyorum; ama ben bir eşcinselim. Ne yaptıysam duygularımdan kurtulamıyorum, sadece erkeklerden hoşlanıyorum. Bu yüzden çok günah işledim, tövbe de ettim, yapamadım. Bir şey beni sürüklüyor oraya. Ama çok korkuyorum, eninde sonunda ölüm var, Allah'a döneceğiz. Derdimi size aktarmakta bir yarar olacağına inanıyorum. Ben 28 yaşındayım. Saf, temiz kalpli biriyim. Bu duygu bende olmasa çok iyi, dinine bağlı biri olurdum. Belki bana eşimle beraber yaşamak zor gelmiyor; ama onunla yaşamak tat da vermiyor. Çıkmazlardayım ve biliyorum ki gay olmak büyük günah. Biraz araştırdım, artık yapmak da istemiyorum. Bu sefer çok kararlıyım, bırakacağım her şeyi. Yaptığım günahlar, zinalar bana çok korku veriyor. Burada bana tavsiyeleriniz nelerdir? Allah gaylar hakkında ne diyor? Böyle yaşamak bana çok ağır geliyor, zorluk çekiyorum hocam. Yardım edin, yaşadığım acı yıllara mı yanayım, o kadar günah işledim bu hususta ona mı yanayım? Ben Allah'a nasıl, ne yüzle giderim! Günah olmasa bir erkekle yaşardım. Hastalık desem değil, ilaçla gitsin. Böyle insanlar ne yapmalıdır? 2009.08.10 46505
3 Ben eşcinselim. 17 yaşında bir erkeğim ve erkeklere ilgi duyuyorum. Ama oldukça dindar bir aileden geliyorum ve kendim de çok dindarım. Bu konuda doktorlara danıştım ve bana eşcinselliğin değişemeyeceğini söylediler. Yaptığım araştırmalarda da eşcinselliğin genetik olduğunu ve bugünkü tıbbi koşullarda değiştirilemediğini öğrendim. Merak ettiğim şu: Eğer ben ömrüm boyunca hislerime hakim olup cinsel ilişkiye girmezsem günahkar sayılır mıyım? Ve eğer cinsel ilişkiye girmeden sadece duygusal bir ilişki yaşarsam günah olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. Lütfen çok yardıma ihtiyacım var. İnanıyorum benim gibi bir sürü insanın da bu konuda yardıma ihtiyacı vardır. 2009.08.10 21144
4 İslam dininin eşcinselliğe bakışı nasıldır? 2009.08.10 36733
5 Sitenizde 17 yaşında eşcinsel bir arkadaşın sorduğu soruyu okudum. Ben 24 yaşındayım ve bende de aynı his var. O kişi bu hissi bırakabildi mi acaba? Bıraktıysa nasıl bıraktığını öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum. 2009.10.20 16617