FETVALAR

SORU:

Sadaka ömrü uzatır hadisini açıklar mısınız?

Tarih: 13 Ekim 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de Nuh (as) ile kavminin kıssasını anlatırken şöyle buyurmaktadır:

«Milletine can yakıcı bir azap gelmezden önce onları uyar» diye Nuh’u milletine gönderdik. O da şöyle söyledi: «Ey Milletim! Şüphesiz ben, size gönderilmiş apaçık bir uyarıcıyım.» Şöyle ki, «Allah’a kulluk edin, ondan korkun ve bana itaat edin.» Günahlarınızı bağışlasın ve sizi ecel-i müsemmaya kadar ertelesin. Kuşkusuz, Allah’ın takdir ettiği vakit gelince ertelenmez, eğer bilseydiniz!» (Nuh, 71/1-4)

Ecel-i müsemma ile kast edilen insanın Allah tarafından takdir edilen ecelidir. Ayette Nuh (as), kavmini azab gelmeden önce Allah’a dönmeleri konusunda uyarmaktadır. Demek ki Allah’a dönmezlerse azab gelecek ve daha önce kendileri için takdir edilen ecele ulaşamadan yine Allah tarafından hayatlarını sona erdirilecek. Bu ve bunun gibi birçok ayetten anlaşılmaktadır ki Allah’ın emrettiği şeyler yapılmazsa Allah, insana verdiği eceli kısaltır. Eğer insan Allah’ın emirlerini tutarsa, onu razı ederse hakkında yazılmış olan ecel-i müsemmasına kadar yaşar.

Peygamberimiz bir hadislerinde “sadaka belaları def eder” buyuruyor. Sadaka vermek suretiyle Allah’ın razı olduğu işleri yapan, onun yasakladığı işlerden kaçınan dolayısıyla onun azabından da kurtulur, emin olur. Yani kendisi için belirlenmiş eceline kadar yaşamaya devam eder. Bahsettiğiniz hadis de böyle değerlendirilmelidir. “Sadaka ömrü uzatır.” Yani ömrü kısaltan davranışların aksine kişiye kendisi için biçilmiş ömrü sonuna kadar yaşama fırsatı verir.

Yanlış davranışlarla ecelin kısalması konusunda geniş bilgi için sitemizde bulunan KUR’AN IŞIĞINDA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR kitabımızın ECELİN KISALMASI başlıklı bölümünü okumanızı tavsiye ederiz.

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/ecelin-kisalmasi.html


Etiketler: