Tanıdığım kuyumcu bir arkadaş “Paran ve altının varsa getir işleteyim, sana kazancımdan şu kadar para veya şu kadar gram altın vereyim.” dedi. Ben de 5.000 TL verdim. Kendisi aylık 200 TL vereceğini, 110 gr. altınıma ise 3 ay sonra 121 gr. altın vereceğini söyledi. Ne kadar vermesi konusunda ben pazarlık etmedim. Kendisinin de kazanacağını söyledi, ben de kabul ettim. Ve 5.000 TL para ile 110 gr. altın bileziği verdim; ama eve gelince huzursuz oldum. Acaba faize mi bulaştım?

Tarih: 22 Eylül 2011

CEVAP:

Yapılan bu işlem, faizli bir işlemdir ve fıkhen caiz değildir. Caiz olabilmesi için aranızda kâr-zarar paylaşımına dayalı bir ortaklık kurmanız gerekir. Siz sermayeyi verirsiniz, kuyumcu çalıştırır; geliri de aranızda anlaştığınız kâr oranı üzerinden paylaşırsınız. Zarar edilmesi durumunda sizin sermayeniz, kuyumcunun da emeği boşa gitmiş olur.

Doç. Dr. Servet Bayındır

Konu hakkında daha geniş bilgi edinmek için aşağıdaki linklerde bulunan fetvaları da okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sabit-bir-kar-garantisi-ile-ortaklik-yapmak-caiz-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zarara-katlanmadan-sadece-kara-dayali-ortaklik-kurulabilir-mi.html