Sabah namazı imsakten önce kılınabilir mi?

Tarih: 11 Şubat 2010

CEVAP:

Namazın şartlarından biri, kılınacak olan namazın vaktinin girmesidir. Bir namaz, vaktinden önce veya sonra kılınamaz. Çünkü Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

Namaz inananlara vakitleri belirlenmiş olarak farz kılınmıştır.” (Nisa, 4/103)

Sabah namazının vakti, ikinci fecrin doğuşu ile yani imsak vaktinin girmesi ile başlar. Bu zamandan önce sabah namazının kılınması mümkün değildir.

Sabah namazının vakti konusunda daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkte yer alan cevabı okuyunuz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sabah-namazinin-vaktini-kurana-gore-aciklarmisiniz.html