Bir inşaat firmasına kanunlara ve insani değerlere aykırı olmayan bir işi ile ilgili olarak belediyede çözülemeyen bir sorunu ile ilgili destek verdik ve sorun çözüldü. Yardımcı olduğumuz firma bize teşekkür amaçlı bir şeyler vermek istiyor (para, ev v.s). Bu durum rüşvet olur mu?

Tarih: 17 Ağustos 2009

CEVAP:

Siz bu işin yetkilisi iseniz, önceden böyle bir şeyi şart koşmadığınız için bu bir hediye olur. Eğer yetkiniz yok da nüfusunuzu kullandıysanız zaten rüşvet olmaz. Çünkü burada gayrimeşru olarak kimsenin hakkı yenmemiştir.