Ramazan ayından önce fitre borcumuzdan düşülmek üzere ablamın çocuğuna elbise aldım. Bunu fitre niyetine aldım. Bu harcamam fitre sayılır mı?

Tarih: 07 Eylül 2010

CEVAP:

Fitre, Ramazan ayında oruç tutmaya gücü yeten her Müslümanın bir yoksulu doyurmasıdır. Ramazan ayı bitmeden bu durum ortaya çıkmayacağı için, bu ay gelmeden önce fitre veremezsiniz.

Aldığınız elbise fitre yerine geçmez; ama sadaka yerine geçer.