Ramazanda kimler, kimlere, hangi oranda fitre vermelidir?

Tarih: 20 Ağustos 2010

CEVAP:

Fitre, Ramazan ayında oruç tutabilen zengin-fakir her Müslümanın vermesi gereken bir sadakadır. Zekâtta olduğu gibi nisap miktarı mala sahip olma şartı fitrede yoktur.

www.fetva.net/fitre/kimler-fitre-vermelidir.html

Fitre çaresiz kalmış insanlara (miskinlere) verilir.

www.fetva.net/fitre/fitre-kimlere-verilir.html

Her bir Müslüman, fitre verirken kendi çevresinde yaşayan bir yoksulu (miskini) bir gün doyuracak miktarda yiyeceği ölçü almalıdır. Fitrenin buğday, arpa, hurma veya üzümden verilmesi şart değildir.

Bu konuda aşağıdaki linkte bir yazımız bulunmaktadır. Okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/ramazan/fitir-sadakasi-fitre.html