Ramazan orucuna ne zaman ve nasıl niyet edilir?

Tarih: 25 Ağustos 2009

CEVAP:

Ramazan ayı girdiği zaman akıllı ve ergenlik çağına girmiş kadın-erkek her Müslüman oruç tutmakla mükelleftir. Hasta veya yolcu olanları müstesna hiçbir Müslümanın oruç tutmamak gibi bir hakkı ve yetkisi yoktur. Dolayısıyla Ramazanın ilk imsak vaktinden itibaren -hasta veya yolcu olduğu için orucunu tutmayacak olanların haricinde- her Müslüman oruç tutmak zorunda olduğu için burada ayrıca bir niyetten bahsetmeye gerek yoktur. Ramazan ayı girdiği andan itibaren her Müslümanın Ramazan boyu oruçlu olmaya niyeti yani kesin kararı var demektir. Dolayısıyla Ramazan gecelerinde veya sahur vaktinde mutlaka dil ile “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü/yarınki Ramazan orucunu tutmaya” şeklinde özel bir niyet edilmesine gerek yoktur. Zaten sahura kalkmış olmak bile başlı başına fiilî/amelî bir niyettir. Çünkü sahura orucu daha rahat tutabilmek ve sahur bereketinden istifade etmek için kalkılır. Benzer bir şekilde sahura kalkılmasa bile akşamdan yatarken “sahura kalkmayacağım; ama bir Müslüman olarak yarın tabii ki oruçluyum” şeklinde bir bilince sahip olmak da bir niyettir ve oruç için yeterlidir. Yani yatmadan önce oruca niyet etmek gibi bir şart yoktur. Sahura kalkmak da niyet sayılır.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/ramazan-orucuna-ne-zaman-ve-nasil-niyet-edilir-2.html