Bizim cemaatimizdeki rabıta olayı kısaca şöyle: Allah'ın nuruna, feyzine bizim gibi insanların ulaşabilmesi imkânsız olduğu için bu nuru şeyhimizi düşünerek ondan alıyoruz. Buna Musa aleyhisselamın Allah'ın cemalini görmek istediği halde görememesi, Allah'ın nurunun onu bayıltması örneği verilmekte. Bize deniyor ki: Bir insan gidip de elektrik trafosuna evinden hat çekerse bu elektrik onu çarpar, voltaj fazla gelir. O yüzden araya sigorta lazım diyorlar. Bu sigorta da veli olan şahıslardır. Buna göre sigorta silsile-i saadetten olan şeyhimiz oluyor. Yanlış mı yapıyoruz?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teala bize şah damarımızdan yakındır. Şah damarımızla aramıza giren her şey bizi öldürür. Araya koyacağınız aracı da sizin Allah ile ilişkinizi keser, yani inancınızı öldürür. Allah’ın nuru, öyle oluktan akarak gelen bir şey değildir.

Musa aleyhisselam Allah’ın cemaline bakmış değildi. Allah dağa görününce dağ yerle bir olmuş, Musa aleyhisselam da bu olay üzerine bayılmıştı.

Allah Teala, hâşâ yüksek gerilim hattı değildir, kendisine yaklaşanı çarpmaz! Hiç kimse de Allah’a karşı sigorta görevi yapamaz. Bunlar Allah’a yapılan iftiralardır.

Bu ve benzeri konular, sitemizde yer alan KUR’AN IŞIĞINDA TARİKATÇILIĞA BAKIŞ adlı kitapta incelenmiştir. Oraya bakmanızı tavsiye ederiz.