Resûlullâh münafıkların lideri Abdullah b. Übeyy’i neden öldürtmedi?
Süleymaniye Vakfı > İslam'ı Seçme > Yazılı Fetvalar Tarih: 09 Ocak 2010  
Soru: Dinden dönenlerin öldürülmesi konusunda öğrendiklerimi bir cemaat içerisinde anlattım, sert tepki verdiler. Ancak tatmin edici yanıt veremediler. Yalnız bir sözleri beni biraz yordu. O da şu: Resulullah’ın Abdullah b. Übeyy gibileri öldürtmemesinin nedeni mürtedlerin öldürülmezliği değil, o an için zaman ve mekânın müsait olmaması, insanlar “Muhammed güçlendi şimdi arkadaşlarını öldürtüyor” diye konuşmalarına engel olmak içindir. Bu sözlere nasıl yanıt vermeliyiz? Dinde zorlama olmadığını ve dileyenin inkâr edebileceğinin sadece daha önceden Müslüman olmayanlar için geçerli olduğunu iddia ediyorlar. Bu konudaki yaklaşımınız nedir?
Cevap: 

Munâfikûn sûresinde Abdullah b. Übeyy ve arkadaşlarının mürted olduğu açıkça ifade edilmektedir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Bunun sebebi şudur: Onlar inandılar, sonra kâfir oldular, bu yüzden kalplerinde yeni bir huy oluştu; artık onlar anlamazlar.

Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki dayanmış keresteler gibidirler. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın. Allah onları kahretsin! Nasıl olup da döndürülüyorlar?” (Munâfikûn, 63/3-4)

Allah Teâlâ onların müminken kâfir olduklarını ama yine de mümin gözükmeye çalıştıklarını açıkça beyan ettikten sonra onlara karşı olan davranış biçimini şöyle bildirmektedir:

“…Onlar düşmandır, onlardan sakın…”

Nebîmiz bu emre uygun olarak davranmıştır.

“Resûlullâh’ın Abdullah b. Übey gibileri öldürtmemesinin sebebi, “Muhammed güçlendi, şimdi arkadaşlarını öldürtüyor” diye konuşmalarına engel olmak içindir.” şeklindeki iddia öteden beri yapılır. Ancak bu, Nebîmizin, bazı şartlarda Allah’ın emirlerini uygulamadığı anlamına gelir ki bu, ona yapılacak en büyük iftira olur.

NOT: Mürtedlerin öldürülüp öldürülmeyecekleri ile ilgili olarak aşağıdaki linkte yer alan cevabımızı okumanızı tavsiye ederiz:

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/murtedler-oldurulmeli-mi.html

Bunun yanı sıra gayrimüslimlerle ilişkiler konusunda www.suleymaniyevakfi.org sitemizde bulunan “Müslüman Olmayanlarla İlişkiler” başlıklı yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/musluman-olmayanlarla-iliskiler.html

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Kategorideki Diğer Fetvalar:
Sıra     Fetvaya ait soru Tarih    Okunma    
1 Hristiyan eşimi Müslüman yaptım. İslam'ın ve imanın şartlarını kabul etti. Allah katında onun ve benim durumum nedir? O doğrudan Cennetlik midir? 2009.08.17 10558
2 Dinimize göre, dinden dönenler yani mürted olanlar öldürülmeli midir? 2009.08.17 21356
3 Bir kitabınızda okuduğum kadarı ile “dinden dönenin boynunun vurulması hususunda mezhepler ittifak etmişlerdir ve bu şaşırtıcıdır” diyorsunuz. Ama bununla ilgili olarak kütüb-ü sitte’de araştırdığıma göre en azından aşağıdaki duruma göre dinden dönenin boynunun vurulabileceğini ve mezheplerin bu konuda isabetli davrandığını görmekteyim. Zira hadisler bir nevi Kur’an ayetlerinin açıklaması gibidir. O halde mezheplerin bu hadislere dayanarak doğru hüküm verdiklerini söyleyebiliriz. Bu konuda bir fikriniz var mı, bir açıklama yapabilir misiniz? İlgili hadislerden biri şöyledir: Zeyd İbn Eslem (ra) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Dinini değiştirenin boynunu vurun." İmam Mâlik, bu hadisi Muvatta'da Akdiye 15, (2, 736) kaydeder ve hadis hakkında şu açıklamayı sunar: "Bu hadisin mânası şudur: "Her kim İslâm'dan çıkarak zındıklık ve benzeri bir dine girecek olursa, kendisine galebe çalındığı takdirde öldürülür. Öyle birine tevbe teklif edilmez. Zîra gerçekten tevbe edip etmediği bilinemez. Çünkü bunlar (galebeden önce) küfürlerini gizleyip, Müslüman olduklarını ilan ediyorlardı. Ben, böylelerinin küfrü, delille sübut bulduğu takdirde tevbe etmeye çağırılmalarını uygun bulmam, (tevbe etse de kabul edilmemeli)." 2009.08.17 7034
4 Günümüzde Müslüman olarak görülen çoğu kişilerin müşrik oldukları hal ve hareketlerinden bellidir. Bu kişiler kendilerini Müslüman olarak görüyor ve yanlışlarının farkında değiller. Sorum şu: Müslümanlara özel bayramlarda onlarla bayramlaşmak ne derece doğrudur? Bu tarz kişilerle bayramlaşıp onlara “Müslümanların bayramıdır bu bayram, namaz kılan, oruç tutan, Allah Teâlâ’nın emirlerini yerine getirenlerin bayramı” diyerek diyalogda bulunmak yanlış mıdır? Doğruları anlatmak adına onlarla bayramlaşmak Müslüman kişinin imanından bir şeyler götürür mü? 2010.01.15 5526
5 Dinden dönenlerin öldürülmesi konusunda öğrendiklerimi bir cemaat içerisinde anlattım, sert tepki verdiler. Ancak tatmin edici yanıt veremediler. Yalnız bir sözleri beni biraz yordu. O da şu: Resulullah’ın Abdullah b. Übeyy gibileri öldürtmemesinin nedeni mürtedlerin öldürülmezliği değil, o an için zaman ve mekânın müsait olmaması, insanlar “Muhammed güçlendi şimdi arkadaşlarını öldürtüyor” diye konuşmalarına engel olmak içindir. Bu sözlere nasıl yanıt vermeliyiz? Dinde zorlama olmadığını ve dileyenin inkâr edebileceğinin sadece daha önceden Müslüman olmayanlar için geçerli olduğunu iddia ediyorlar. Bu konudaki yaklaşımınız nedir? 2010.01.09 4362
6 Nisâ sûresi 137. ayette Allah Teâlâ kişinin defalarca mürted olmasına rağmen ona dünyevi bir ceza önermemiştir. Hz. Ömer, Süfyan-ı Sevrî ve bazılarının -sizin değiniz gibi- raflarda tozlanan kitaplar açıldığında mürtedi öldürtmedikleri ortaya çıkmaktadır. Peki, “mürtedler öldürülmelidir” diyenler şirkte değiller mi? Bunları ne yapmalı? 2011.01.10 5693
7 Dinin temel amacı güzel ahlak mıdır? 2012.03.08 5292