Ramazan haricinde pazartesi ve perşembe oruçlarını tutarken sahura kalkmak şart mıdır? Bazıları şart olduğunu söylüyorlar. Geç yatmak zorunda kaldığım için gece kalkmakta çok zorlanıyorum. Oruç tutamaz mıyım?

Tarih: 21 Mart 2012

CEVAP:

Sahura kalkmak orucun şartlarından değildir. Tavsiye edilir, sünnettir, sağlık açısından da son derece faydalıdır. Bununla ilgili olarak Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Sahur yemeği yiyin. Çünkü sahurda bereket vardır.” (Buhari, Savm, 20; Müslim, Sıyâm, 45 (1095)

Fakat sahura kalkmayanlar, kalkamayanlar da oruç tutabilirler. Yeter ki imsak vakti başladıktan sonra bir şeyler yenilip içilmesin.

Tutulacak orucun farz oruç, kaza orucu veya nafile oruç olması arasında herhangi bir fark yoktur.