Demokrasiye inanmak ve benimsemek ve bununla beraber oy kullanmak küfür müdür?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Kur’an’da ve Sünnette sınırları çizilmiş ve kurumları belirlenmiş bir devlet biçimi yoktur. Sahabeden her birinin kurduğu devlet, diğerinden farklı özelliklere sahiptir.

Mesela Ebûbekr radıyallâhu anh sahabeden bir bölümün seçimi ile halife olmuştur. Hz. Ömer, Ebûbekr’in vasiyeti ile, Hz. Osman, Ömer tarafından kurulu bir kurulun seçmesiyle, Hz. Ali de olağan dışı şartların zorlamasıyla halife olmuştur.

Davud Aleyhisselâm Tâlût’un yerine geçerek kral olmuş, Süleyman Aleyhisselâm da babası Davud’un yerine geçmiştir. Tâlut ise Allah’tan bir vahiyle göreve gelmiştir.

Esas olan; güvenliği ve adaleti sağlayacak, hak ve hürriyetlere riayet edecek, sosyal problemlerle mücadele edecek bir devletin olmasıdır. Onun şekli, durum ve şartlara göre belirlenir.

Yönetimin başına geçirilecek kişilerin seçimle belirlenmesini yasaklayan bir şey de yoktur. Dolayısıyla demokrasi bir devlet yönetim biçimidir. Bunun ve oy kullanmanın iman veya küfürle ilgisi yoktur. Ama insanlar, her şeyi olduğu gibi demokrasiyi de kötü emellerine alet edebilirler.