Peygamberimizin, anlamı hoş olmayan isimleri değiştirdiğini biliyoruz. Osman isminin anlamının “yılan yavrusu” olduğu söylenmektedir. Neden peygamberimiz bu ismin değişmesini istememiştir?

Tarih: 25 Şubat 2010

CEVAP:

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin, anlamı hoş olmayan bazı isimleri değiştirdiği doğrudur. Mesela Harb, Asıye gibi. Fakat Osman ismini değiştirmediğine göre, anlaşılmaktadır ki bu isim Peygamberimiz tarafından makul karşılanmıştır.

Osman isminin bir anlamı “yılan/ejderha” yavrusudur. Fakat bir diğer anlamı da gözleri oldukça güzel olan “Toy kuşu yavrusu”dur. (Bkz: İbn Manzûr, Lisânu’l-Arab, a-s-m maddesi, c: 12, s: 385) Peygamberimiz bundan dolayı bu ismi değiştirmemiş olabilir.